Primăria Timişoara se digitalizează! O actriţă, implicată în procesul de tehnologizare

Începând de luni, 4 iulie, vechea centrală analogică a Primăriei Timișoara va intra în pensie și va fi înlocuită de o centrală digitală nou-nouță.
Vocea care îi va ajuta pe timișoreni să obțină informațiile de care au nevoie sau să intre în legătură cu anumite departamente și direcții îi aparține cunoscutei actrițe timișorene Olga Török.
CTEŞTE ŞI: Arme furate dintr-o locuinţă! Hoţii au dat atacul de patru ori la rând, la aceeaşi adresă
Noua centrală digitală este complet automatizată, însă pentru situații neprevăzute timișorenii pot intra în contact și cu un operator uman, care să îi direcționeze către departamentul care le poate soluționa problema.
Pentru a vizualiza meniul de opțiuni de apel accesați următorul link: https://contact.primariatm.ro/
„Trecem din era analogică în era digitală într-un sector important al relației cu cetățenii. Cu ajutorul noii tehnologii vrem să eliminăm situațiile în care cetățenii sună la primărie și nimeni nu răspunde, și în același timp ne dorim să avem o evidență mai bună a departamentelor unde e nevoie să schimbăm modul de lucru sau să suplimentăm personalul. Nu va fi perfect din prima zi și vom face ajustări constante. Le mulțumesc tuturor celor care lucrează constant pentru a îmbunătăți relația administrației noastre cu cetățenii și, totodată, îi mulțumesc Olgăi Török pentru că s-a implicat voluntar în acest proiect”, a spus primarul Dominic Fritz.
Câteva avantaje ale noii centrale digitale sunt:
1. Un singur număr de contact pentru a intra în legătură cu Primăria: 0256 969. De aici, apelurile sunt redirecționate către departamentul responsabil de problema cetățeanului;
2. Se înregistrează / contabilizează apelurile preluate/nepreluate. Această vizibilitate pe care nu o aveam până acum ne ajută să luăm măsuri de îmbunătățire a comunicării cu cetățenii;
3. Timișorenii pot lăsa mesaje pentru a fi contactați;
4. Centrala poate fi folosită și pentru comunicarea internă, atât telefonic, cât și în scris (chat), permițând inclusiv crearea de grupuri de comunicare pentru rezolvarea unor situații de urgență în care sunt implicate mai multe direcții/departamente (de exemplu, în cazul unor evenimente meteo severe);
CITEŞTE ŞI: Ajutor! Am fost răpită şi sechestrată! Apelul care a pus pe jar poliţiştii
5. Noul sistem permite crearea de rapoarte la intervale regulate pentru a monitoriza traficul și calitatea comunicării prin servicii de voce cu primăria;
6. Sistemul va identifica automat procedurile defectuoase, ceea ce va permite perfecționarea proceselor de comunicare cu cetățenii. Astfel, sistemul va permite monitorizarea interacțiunilor dintre timișoreni și angajații Primăriei Timișoara și îmbunătățirea lor, acolo unde acest lucru este necesar.
Valoarea investiției este de aproximativ 120.000 de lei (TVA inclus).
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Tură pe două roți prin istoria Banatului! „Stories on Wheels” ajunge la Lenauheim
Asociația Colț de Banat continuă seria evenimentelor din cadrul proiectului „Stories on Wheels – communities in motion” și invită iubitorii de ciclism și istorie la un nou velotur tematic, programat pentru 4 iulie. Sursa de Vest See Full Bio

Noi restricții de circulație intră în vigoare, în perioada următoare la Timișoara! Ce zone sunt vizate?
Șoferii din Timișoara trebuie să se „înarmeze” cu răbdare, întrucât vor fi impuse mai multe restricții de circulație, în următoarea săptămână. Sursa de Vest See Full Bio

Festivalul pepenilor, cel mai savuros eveniment al verii, se întoarce la Timișoara!
Producători locali aduc lubenița și pepenele galben, unele dintre cele mai îndrăgite fructe de sezon, în mai multe locații din Timișoara, în afara piețelor deja bine cunoscute. Sursa de Vest See Full Bio

O fetiță de 10 ani a murit iar una de 11 ani a ajuns la spital, în urma unui accident petrecut aseară în Timiș! Șoferul era băut și a fugit de la locul faptei
Accident cumplit în Timiș! O fetiță a murit, iar alta fost rănită și transportată de urgență la spittal. Sursa de Vest See Full Bio

Alertă de temperaturi extreme! Cod roșu de caniculă în aproape toată țara, până miercuri!
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă, valabilă începând de mâine de la ora 10 până miercuri, 1 iulie, la ora 10, din cauza valului intens de căldură și a disconfortului termic deosebit de accentuat.. Sursa de Vest See Full Bio

Continuă modernizarea drumului dintre Beregsău Mare și Timișoara! Se fac lucrări de asfaltare inclusiv pe timpul nopții
Lucrările de modernizare a drumului dintre Beregsău Mare și limita administrativă a municipiului Timișoara continuă și săptămâna viitoare. Sursa de Vest See Full Bio

Sprijin pentru persoanele vulnerabile, în perioadele caniculare! DAS Timișoara oferă ajutor pentru cumpărături, plata facturilor și ridicarea medicamentelor
Direcția de Asistență Socială continuă și în această vară programul de intervenție comunitară dedicat persoanelor vulnerabile afectate de temperaturile extreme. Sursa de Vest See Full Bio

Val de căldură extrem în vestul țării! Cod portocaliu și roșu de caniculă în următoarele două zile!
Vestul României se confruntă în aceste zile cu un val de căldură intens, care aduce temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 27–29 iunie. Sursa de Vest See Full Bio

Mașină răsturnată în urma unui impact violent cu alt autoturism! Două victime au ajuns la spital
Un accident rutier s-a produs în localitatea Șiria din județul Arad, unde două autoturisme au fost implicate într-o coliziune, în urma căreia un vehicul s-a răsturnat. Sursa de Vest See Full Bio

Final de stagiune la Teatrul Național din Timișoara! Ce spectacole sunt pregătite din toamnă?
Teatrul Național din Timișoara a închis stagiunea 2025-2026 și a intrat în vacanță. Sursa de Vest See Full Bio

Cursă periculoasă! Un șofer a fost urmărit de polițiști în trafic, iar când a fost prins a rămas fără permis și a primit o amendă de peste 5.000 de lei
Un șofer a rămas fără permisul de conducere și certificatul de înmatriculare al autoturismului, după ce a comis mai multe abateri grave în trafic, în stațiunea Băile Herculane. Sursa de Vest See Full Bio

VIDEO Mașină cuprinsă de flăcări pe A1! Pompierii au intervenit de urgență
Pompierii au intervenit, astăzi, în jurul prânzului, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism aflat în trafic pe autostrada A1. Sursa de Vest See Full Bio

Atenție! Se fac lucrări de modernizare la o trecere la nivel cu calea ferată de pe linia Timișoara Sud – Buziaș
Reprezentanții Sucursalei Regionale de Căi Ferate Timișoara anunță demararea lucrărilor de modernizare la trecerea la nivel situată la kilometrul 7+503, pe linia de cale ferată 125 Timișoara Sud – Buziaș. Sursa de Vest See Full Bio
Incendiu puternic într-o gospodărie! Pompierii s-au chinuit mai bine de patru ore să stingă flăcările
Un incendiu de proporții a izbucnit, în această dimineață, în jurul orei 07:00, la o anexă gospodărească situată pe strada Semenicului din municipiul Arad. Sursa de Vest See Full Bio

Noi locuri de joacă prind contur în Timișoara! Lucrările avansează pe străzile Orșova și Mureș
Primăria Timișoara continuă investițiile în amenajarea spațiilor dedicate copiilor, iar două șantiere importante pentru modernizarea locurilor de joacă înregistrează progrese semnificative. Sursa de Vest See Full Bio

Canicula aduce verificări la firmele din Timiș! Angajatorii riscă amenzi dacă nu își protejează salariații
Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș atrage atenția angajatorilor asupra obligațiilor legale pe care le au în perioadele cu temperaturi extreme și anunță că va verifica respectarea măsurilor de protecție a salariaților în zilele caniculare. Sursa de Vest See Full Bio

Armata României angajează! Sunt disponibile 77 de locuri în Timișoara, pentru soldați și gradați profesioniști! Înscrierile se fac până în 17 iulie
Brigada 18 ISR „Decebal” a lansat o nouă campanie de recrutare pentru soldați și gradați profesioniști, fiind disponibile 191 de locuri la nivel național, dintre care 77 în Timișoara. Sursa de Vest See Full Bio
UVT confirmă poziția în topul universităților mondiale: singura instituție din Regiunea Vest în QS World University Rankings 2026!
Universitatea de Vest din Timișoara își consolidează statutul de instituție de referință în învățământul superior, fiind inclusă în QS World University Rankings 2026, unul dintre cele mai prestigioase clasamente academice internaționale. Sursa de Vest See Full Bio









Lasă un răspuns