Titu Bojin, despre investiţiile derulate la Apele Banat în 2017 și planurile pentru 2018


Anul 2017 pentru Administrația Bazinală de Apă Banat a fost unul excelent. O spune Titu Bojin, directorul instituției.
Acesta susține că 2017 a fost anul cel mai bun pentru instituția pe care o conduce din toate punctele de vedere. Au fost finalizate o serie de proeicte și demarate altele noi. Dar mai multe despre toate acestea aflăm din interviul următor.
Reporter: Cum a fost anul 2017 pentru ABA Banat?
Titu Bojin: Unul dintre cei mai frumoși ani și cel mai bogat, dacă pot spune așa, din punct de vedere al dotărilor, al asigurării necesarului de materiale și utilaje și a posibilităților care le deschid aceste dotări pentru tot ceea ce înseamnă în viitor apărarea împotriva inundațiilor sau a altor catastrofe în Bazinul Hidrografic al Banatului.
Este cel mai sigur bazin hidrografic, ce planuri aveți în continuare?
Așa este! Este cel mai sigur bazin și vrem să-l consolidăm ca să fie în continuare cel mai sigur, mai avem o singură zonă care este foarte ”caldă” dacă putem să-i spunem așa, zona Gătaia-Bocșa, unde de obicei la polile mai abundente mai avem necazuri, a fost aprobat proiectul și s-a început licitația pentru realizarea lucrărilor care se vor face acolo.
Puteți să ne detaliați puțin proiectele pentru anul 2018?
Pentru 2018 avem în jur de 10 proiecte, între cele mai importante putem discuta de Bega, nodul hidrotehnic de la Sânmihai care va reda posibilitatea circulației mult comentate pe Bega, vaporașelor. Avem lucrarea de la Gătaia-Bocșa, pe Bârzava, cea mai fierbinte zonă pe care o avem din punct de vedere al viiturilor, al ploilor abundente. De asemena o zonă delicată este zona Nădragului, unde s-a aprobat proiectul, s-a licitat iar în scurt timp avem și câștigătorul, la fel suntem în licitație cu lucrarea de la Curtea până la Valea lui Liman, la Tomești, lucrare care este la fel de importantă și de fiecare dată când apele sunt mai mari avem probleme pe zona Tomeștiului. Mai avem lucrări în Caraș-Severin, în zona de Moldova Nouă pe Valea Moș-Neagului, avem lucrări pe Fizeș care se leagă de Bârzava, avem lucrări pe Belareca în zona Herculane, și sigur o serie de lucrări care sunt în zona de gospodărire a apelor care vor fi executate de către colegii mei din cadrul Administrației Bazinale de Apă Banat.
Cum stați la capitolul dotări?
Cu dotarea actuală pe care am reușit să o achiziționăm în acest an, să completăm ceea ce am avut, noi zicem că Apele Banat nu au avut niciodată dotarea pe care o avem în momentul de față. Am adus cinci buldorzere, cinci escavatoare, 25 de mașini, amcara, tot felul de instalații și utilaje pentru activitățile pe care le avem, de asemenea investițiile care am spus că sunt pe zona aceasta la ora actuală deja bani avem în cont din punct de vedere al fondurilor europene pe IPA, pe Sânnmihaiu Român, iar celelalte sunt prinse în bugetul pe 2017 cu suma modică pentru proiectare, iar în 2018 apar ca și continuare a lucrărilor. Sper ca și din punct de vedere al dotărilor, al oamenilor, al angajărilor să putem să ne mișcăm și să echipăm utilajele cu aomeni să putem lucra. Și cred că anul 2017 rămâne unul dintre cei mai frumoși ani, în mod deosebit din punct de vedere al dotărilor. Nu am avut niciodată dotarea pe care o avem la ora actuală, nici posibilitatea de dotări anuale așa ca acum.
Aveți oameni pregătiți pentru utilajele acestea sau mai trebuie să angajați?
Pentru majoritatea dintre ele avem oameni pregătiți, sigur că ne străduim ca în angajarile următoare, avem deja opt posturi aprobate pentru angajare, urmând să mai avem trei, patru posturi pentru mecanici utilaje, pentru utilaje. Avem oameni și acum, mai recalificăm din ei, și atunci putem discuta foarte serios de o echipă deosebită.
Când preconizați să vă mutați în noul sediu?
Ne străduim ca în primăvara anului viitor, noi sperăm în jurul datei de 20 martie, de Ziua Apelor să ne mutăm în Palatul Apelor, o clădire istorică, extraordinar de frumoasă, unii o mai știau și ca Regionala CFR, din Piața Maria.
Știm că avem o problemă și cu gunoaiele, pe cursurile râurilor din Bazin, ce ne puteți spune despre acest subiect?
Avem problema în zona de albii minore, în mod deosebit am avut probleme în zona de Herculane, golful de la Dunăre și noi sperăm ca în anul următor vom avea prinsă și această lucrare, pentru a putea să adunăm peturile, să le putem scoate din apă la timp ca să nu se mai creeze imaginea care era, mizerie, gunoaie, tot felul de resturi din gospodărie, inclusiv cele metalice, sobe, televizoare, frigidere și alte obiecte. În ultima perioadă, prin grija colegilor mei, ai celor de la Mediu s-a reușit ca acest femonen să fie diminuat.
Primăriile au trimis planurile de apărare împotriva indundațiilor?
Mai avem încă primării care nu și-au trimis planurile, sau unii dintre ei sunt pe anumite filiere de semnături, pentru că planurile trebuie semnate începând de la noi, de colegii mei de la Sitemul de Apărare Județean până la prefect și sigur transmise către minister pentru confirmare, lucru care este oblicatoriu și eu sper să înțeleagă toți primarii, și cei care n-au trimis să le facă rapid pentru că se pot întâmpla necazuri și atunci responsabil este primarul. Chiar controalele pe care le facem cu Prefectura pot fi urmate de amenzi
Aveți vești bune la final de an și pentru Primăria Timișoara?
Da, a fost completat obiectul de activitate a Administrației de Apă Banat prin introducerea activității de coordonare și realizare a Autorității de Navigație, lucru care nu a fost pâna acum la ABA și sigur nu am decât să mulțumesc celor de la București, care au fost de acord să preluăm noi această activitate pentru a urgenta și a da siguranța necesară în condițiile de navigație, așa cum știți este o problemă deosebit de delicată pentru municipiul Timișoara pentru Lae, pentru prietenul meu primarul Timișoarei, care sper să nu aibă bătăi de inimimă din punct de vedere al retrocedării sumelor care au fost la cumpărarea vaporașelor.
Când preconizați că va fi înființată această autoritate?
La începutul anului viitor, în ianuarie, februarie.
La final doriți să le transmiteți un mesaj timișenilor?
Le urez tuturor cetățenilor din zona Banatului multă sănătate, bucurie, Crăciun Fericit, tot binele din lume pentru familiile lor și toți cei dragi. Să dea Dumnezeu ca 2018 să fie un an mai bun decât 2017, să me întâlnim sănătoși și cu bucurie în suflet. La mulți ani!
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Beth Hart, Marija Šerifović, Monica Anghel sau Daniel Iordăchioaie, concertează în orașul de pe Bega! Un nou val de artiști, confirmați la „Ziua Timișoarei”
Ziua Timișoarei continuă să dezvăluie programul ediției din acest an. Organizatorii evenimentului anunță un nou val de artiști care vor urca pe scena de pe Bulevardul I.C. Brătianu. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament! Nu a obținut majoritatea necesară pentru învestire
Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea nu a primit votul de încredere al Parlamentului, după ce doar 207 senatori și deputați și-au exprimat opțiunea, conform numărătorii făcute de Antena 3. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Mor cu ei de gât! Reacția dură a lui Mateo, după demolarea terasei de către Primăria Timișoara! Anunță plângere penală împotriva lui Fritz
Ioan Mateescu, proprietarul restaurantului La Renaissance, reacționează dur după ce Primăria Timișoara a demolat terasa ridicată ilegal, pe terenul concesionat de pe strada Lacului. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Timișul sub cod galben de furtuni și ploi torențiale! Meteorologii avertizează asupra fenomenelor severe
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă astăzi până la ora 21:00. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

ITM Timiș anunță controale în perioada caniculei! Angajatorii riscă amenzi dacă nu își protejează salariații
Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș atrage atenția angajatorilor asupra obligațiilor legale pe care le au în perioadele cu temperaturi extreme și anunță că va verifica respectarea măsurilor de protecție a salariaților în zilele caniculare. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Flight Festival 2026: 90.000 de participanți, artiști de top și un final memorabil în ploaie
Cea de-a opta ediție a Flight Festival – Endless Flight a transformat, timp de trei zile, Timișoara într-un adevărat centru al muzicii, artei și experiențelor culturale. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Sărbătoarea Verii AHK Romania 2026, sub semnul parteneriatelor de încredere
În data de 18 iunie, președintele CCIA Timiș Florica Chiriță, a participat la Crowne Plaza București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Fritz a pus tunurile pe finul lui Sorin Grindeanu! A trimis buldozerele la terasa lui Mateo, locul în care își țin PSD-iștii parangheliile
Amenzi uriașe și demolarea terasei de 600 de metri pătrați. Sunt consecințele suportate de Ioan Mateescu, pentru că a sfidat atât legislația de mediu, cât și pe cea din domeniul construcțiilor. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Noi nume anunțate la „Ziua Timișoarei”! Irina Rimes, Satoshi, Alexandra Căpitănescu, dar nu numai, completează line-up-ul evenimentului
Noi artiști sunt anunțați în programul muzical al ediției din acest an a evenimentului „Ziua Timișoarei”. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut, astăzi, prima probă a Evaluării Naționale! Câți absenți au fost în Timiș?
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut astăzi prima probă din cadrul Evaluării Naționale, cea la Limba și Literatura Română. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

CCIAT consolidează parteneriate strategice cu organizații și companii de referință în cadrul unei noi vizite de lucru la București
În perioada 18-20 iunie, președintele CCIAT, Florica Chiriță, însoțită de Cristina Coroian, directorul Departamentului Relații Economice cu Mediul de Afaceri, a efectuat o nouă vizită de lucru în Capitală, având în program o serie de întâlniri cu reprezentanți ai unor organizații și companii de referință, în vederea consolidării parteneriatelor existente și a definitivării acțiunilor stabilite […]
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara!
Începând de sâmbătă noaptea și continuând cu ziua de ieri, municipiul Timișoara a fost afectat de un val de ploi intense, caracterizate prin cantități foarte mari de apă căzute într-un interval scurt de timp. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
Mai multe grădinițe din Timișoara vor fi dotate cu mobilier nou! Contractul privind furnizarea echipamentelor a fost semnat
Copiii din 14 grădinițe din Timișoara vor reveni, după vacanța de vară, în săli de clasă modernizate și spații de joacă mai atractive. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio
VIDEO: Ultimele imagini de pe tronsonul de cale ferată Lugoj-Timișoara Est! Stadiul lucrărilor este de aproape 75%
Lucrările de modernizare a tronsonului de cale ferată Lugoj-Timișoara Est, lotul 2 al magistralei feroviare Caransebeș-Timișoara-Arad, finanțate prin PNRR, continuă într-un ritm susținut. Stadiul lucrărilor a ajuns la 74,35%. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Vor fi probleme cu apa, în mai multe localități din județ! Aquatim anunță lucrări
Aaquatim anunță lucrări, în mai multe localități din județ! Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Oameni răniți, după un accident grav! Două mașini s-au izbit puternic, iar una dintre ele s-a răsturnat, pe o șosea din Timiș!
A fost mobilizare de forțe, azi-noapte, pe o șosea din Timiș, după ce două mașini, în care se aflau în total 5 persoane, s-au izbit violent. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Doi morți și trei răniți, după un impact devastator pe șosea! Accidentul, provocat de un tânăr de 19 ani
Două persoane și-au pierdut viața, iar alte trei, printre care și un minor aflat în stare gravă, au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs azi-noapte. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio

Bravo, copii! Elevii de la Loga au cucerit Europa la robotică. Au devenit campioni și au luat premiul pentru inovație
Performanță excepțională pentru o echipă de liceeni din Timișoara. Elevii de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, reuniți în echipa de robotică CyberMoon, au câștigat FIRST Tech Challenge European Premier Event 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale de robotică dedicate liceenilor. Violeta GHIMBOAŞĂ See Full Bio








Lasă un răspuns